![pink-scene-hair-330x474](https://i0.wp.com/www.beautymakeup.gr/wp-content/uploads/2010/03/pink-scene-hair-330x474.jpg?resize=198%2C284)
Διάβασα σήμερα ένα πολύ ωραίο άρθρο στο περιοδικό Vivere (τεύχος 27) του Αιμίλιου Κοντόπουλου – hair stylist.
Μας λέει λοιπόν για της επικρατούμενες τάσεις τόσο στην κομμωτική όσο και στο στιλιστικό μέρος τους (όπως χρώμα και χτένισμα).
Συνεχίζει λοιπόν η επιρροή από τη δεκαετία του 80 αλλά μπαίνει δυναμικά και μία άλλη, αυτή του 40…
Χρωματικά είμαστε στην ψυχρή γκάμα του κόκκινου (και του βιολέ). 😉
Η φράντζα μεσουρανεί και εδώ τόσο στη δεκαετία του 40 όσο και στα 80’s βέβαια… Κοντή, πάνω από τα φρύδια για να τονίζουν το βλέμμα (και το make – up :-p). Αν πάλι θέλετε να διατηρήσετε τα μαλλιά σας σε καρέ γραμμή μπορείτε να τα φιλάρετε με όγκο στη ρίζα και μην ξεχάσετε να δημιουργήσετε φράντζα ή να την επαναπροσδιορίσετε βεβαίως!
Τέλος αποχρώσεις θερμές με πρωταγωνιστικό το κόκκινο και πάλι μαζί με ξανθό – μπεζ πινελιές κάνουν την εμφάνισή τους!!!
Σημείωση : στο άρθρο αναφέρονται και άλλα περί κοπής και χρωματισμού – διαμόρφωσης των μαλλιών… Τα ως άνω ανήκουν “περισσότερο” στην προτίμησή μου και για αυτό έδωσα έμφαση στην περιγραφή αυτών.